*

Zihinsel Rahatsızlıklar Toplumların Yeni Normali mi?

**

Yeni bir araştırma, insanların büyük çoğunluğunun 38 yaşına kadar en azından bir kez “zihinsel rahatsızlık” geçirdiğini göstermektedir.

***

 

Araştırmalar, çoğu insanın depresyon, anksiyete veya diğer bozukluklardan en az birinden acı çektiğini gösteriyor.

Anormal, en azından zihinsel sağlık için yeni normal olarak kabul edilmek durumunda. Yeni bir araştırma, nüfusun sadece küçük bir payı 11 ila 38 yaşları arasında zihinsel olarak sağlıklı kalabildiğini göstermektedir.

Jonathan Schaefer, “Birçoğu için akıl hastalığının bir aşaması influenza, bronşit, böbrek taşları, kırık bir kemik veya diğer yaygın bir sağlık problemi gibi olduğunu” söylemektedir.

Duke Üniversitesi’nden bir psikolog. Araştırmanın bir yazarı olan Cohen, “Hastaların bir çoğunun tıbbi bakım istediğini ancak çoğunun ise kendiliğinde iyileştiğini” belirtemektedir.

Yeni Zelanda’da yaşayan 988 kişi üzerinde gerçekleştirilen çalışmada sadece 171 kişinin – bir başka deyiş ile altı kişiden birisinin – geç çocukluğundan orta yaşa kadar anksiyete bozuk-lukları, depresyon ya da diğer zihinsel rahatsızlıkları deneyimlemedikleri belirlendi. Geriye kalanların yarısı kısa süren zihinsel bir rahatsızlık yaşadı. Bu genellikle sadece depresyon, kaygı veya madde kötüye kullanımı idi.

KAYNAK

https://www.sciencenewsforstudents.org/article/mental-illness-may-be-common-life-experience

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here